Woda czy Coca-Cola

8 października 2011 by

Wszyscy dietetycy i lekarze mówią, aby być zdrowym trzeba pić odpowiednią ilość płynów.
Nasuwa się nam pytanie: Ile i jakich?

Ile płynów trzeba wypijać? Otóż, zdania są podzielone.
Pewne natomiast jest kilka spraw:

  • Im starsi jesteśmy tym mniejsze odczuwamy pragnienie (a pić trzeba tyle samo).
  • Bardzo często mylimy uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Chcesz nauczyć się je rozpoznawać? Jak poczujesz głód – wypij szklankę wody. Jeżeli po 20 min. będziesz dalej głodny – wypij jeszcze jedną szklankę. Za trzecim razem sięgnij po jedzenie 🙂
  • Ilość wypijanych płynów jest zależna od wieku, pory roku i trybu życia. Im więcej słońca i wysiłku fizycznego, tym więcej musimy pić.

Przeciętny człowiek pracujący umysłowo powinien wypijać od 1,5 do 3 litrów płynów dziennie.  Średnio 2,5 litra to jest odpowiednia ilość. Teraz zadajmy sobie pytanie czy wypijamy tyle?

 Wiemy już ile musimy pić płynów, teraz zastanówmy się, jakich?

Do wyboru mamy całą masę produktów: woda, kawa, herbata, mleko, napoje gazowane, soki, nektary, napoje izotoniczne, napoje energetyczne, etc. Wydawałoby się, że co to za różnica, co wlejemy do naszego brzuszka. Nic bardziej mylnego! Kiedyś mój dobry znajomy zadał mi pytanie: Czy jakbyś miał rasowego pięknego konia wyścigowego, dałbyś mu do picia Coli, a do jedzenia McDonalda? Odpowiedź brzmi: NIE! Dbałbyś o niego. O siebie też musisz zadbać!

Okazuje się, że mimo najszczerszych chęci, aby pić tyle ile potrzebujemy i jak najbardziej zdrowo, popełniamy drobne błędy. Błędy, które nam szkodzą. Chcecie przykłady?

  • 1 szklanka wypitej herbaty usuwa z naszego organizmu 1 szklankę wody
  • 1 szklanka wypitej kawy usuwa z naszego organizmu 2 szklanki wody (dodatkowo zakwasza organizm).

A co z innymi napojami?

Po wielu badaniach naukowcy doszli do “zaskakującego” wniosku – nie ma lepszego napoju niż czysta woda.

Dlaczego picie odpowiedniej jakości i ilości wody jest tak ważne?

Woda – życiodajny płyn.
Nasze ciała w około 70 procentach składają się z wody.
Bez jedzenia wytrzymamy nawet 30-40 dni, bez wody 3-4.

Woda jest świetnym rozpuszczalnikiem. Za jej pomocą wypłukujemy z organizmu większość toksyn. Jeżeli nie będzie odpowiedniej ilości wody w naszym organizmie to pojawią się bóle głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości, a wszystko dlatego, że toksyny, które uwalniają się z komórek, krążą w naszej krwi i nie są dostatecznie szybko odfiltrowane.

Na koniec daje Wam mały prezent.
Świetne slajdy porównujące właściwości Coca-Coli i wody. Nie jestem ich autorem i nie wiem kto jest. Ostatnio dostałem je mailem od bardzo dobrej znajomej 🙂

Miłej lektury 🙂

I zacznij dzień od szklanki wody 🙂

Related Posts

Share This